LVI Eilola rakentaa Zatelliittiin
ma marrask. 24 13:50:00 2025
Kempeleen kunnanhallitus on hyväksynyt tonttikaupan, jonka myötä LVI Eilola ryhtyy rakentamaan toimitiloja Zatelliittiin, moottoritieramppien juureen. Uudisrakennuksen koko tulee olemaan noin 1450 m².
LVI Eilola Oy on vuonna 2012 perustettu perheyritys, joka on erikoistunut maalämpö- ja LVI-ratkaisuihin Pohjois-Pohjanmaalla ja Uudellamaalla. Yrityksen juuret ulottuvat vuoteen 2006, jolloin se aloitti maalämpöasennukset, ja nykyisin se työllistää yli 20 alan ammattilaista. LVI Eilola tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja suunnittelusta ja porauksesta asennuksiin, huoltoon ja ylläpitoon. Asiakkaina ovat sekä yksityiset ihmiset, taloyhtiöt kuin teollisuusyrityksetkin.

Toimintamme kasvaessa tuli ajankohtaiseksi uusien toimitilojen mietintä. Kempele on sijainniltaan hyvä, joten se valikoitui uudeksi sijainniksemme. Tästä on hyvä lähteä seudun työmaille ja myös usea työntekijämme asuu Kempeleessä, kommentoi toimitusjohtaja Nestori Eilola.
On hienoa saada LVI Eilola Kempeleeseen ja Zatelliitin yritysalueelle. Uudet toimitilat tulevat näyttävälle paikalle Zatelliitin ramppien läheisyyteen ja vahvistavat alueen ilmettä houkuttelevana yritysympäristönä. Toivotamme LVI Eilolan lämpimästi tervetulleeksi kuntaamme vahvistamaan entisestään dynaamista ja monipuolista yrityskantaamme, sanoo kunnanjohtaja Tuomas Lohi.